2022. február 26., szombat

Walter Tevis: Queen's Gambit

 Ha valami nagyon ritkán sikerül mostanság, az az angol nyelvű könyv olvasása. Semmi értelmes kifogásom nem lehet rá, de valamiért az utóbbi egy-két évben alig-alig olvastam el egy teljes könyvet angolul. (Félve vallom be, de inkább sorozatot nézek eredeti nyelven...)

A Vezércsel (angolul Queen's Gambit) nevű sorozat már többször szembejött velem, de nem tudtam magam rávenni, hogy elkezdjem nézni. A sakk még a sportokon belül is rendkívül távol ál tőlem, nem is igazán értem, tudom  a szabályokat, így aztán sem nézni, sem játszani nem jelent élvezetet. 

A sors keze azonban úgy intézte, hogy mégis megismerkedtem a történettel, hiszen kedves kolléganőmnél megláttam az angol kötetet, és lecsaptam rá. Főnyeremény: angol könyv, ráadásul egy olyan, ami már többször is rám kacsintott. :)

A nyelvezete szerintem nem túl bonyolult, úgyhogy B2 szinten értőknek melegen ajánlom, nem fog csalódást okozni. Gyorsan, könnyen olvasható, rövid történet. 

Angolul olvasni amúgy is melegen ajánlott nemcsak angolul tanulóknak, hanem a szinten tartás, a rendkívül gyorsan változó nyelv új szavainak, kifejezéseinek megismerése miatt angolul tudóknak is. A magam részéről angolul is csak élvezetből olvasok. Tanulás céljára meghagyom a nyelvkönyvek rövidebb szövegeit, esetleg az angol nyelvű híreket, rövidebb cikkeket, tanulmányokat. A regény, vers, novella, vagyis a szépirodalom nem arra hivatott, hogy úton-útfélen megálljunk, előkapjuk a szótárt (miket beszélek, a telefonunkat), és keresgéljük egy-egy szó, kifejezés jelentését. A szépirodalom gyönyörködtetni akar, engedjük meg neki. A tanítványaimnak is mindig azt ajánlom, hogy csak azt a szót nézzék meg a szótárban, amire feltétlenül szükségük van a megértéshez, egyébiránt hagyják magukat sodortatni a cselekménnyel, a nyelvvel. 

Persze ehhez az is kell, hogy olyan könyvet válasszunk, ami  a szintünknek többé-kevésbé megfelel (picit lehet a szintünk fölött is). De talán még ennél is fontosabb, hogy érdekeljen bennünket az adott olvasmány. Ha a krimiket szeretjük, érdemes krimit választani, ha a romantikus regényt, akkor azt. Ezzel elejét verhetjük annak, hogy kényszernek, vagy tanulásnak érezzük az olvasást. 

Ami csodálatos az idegen nyelvű szövegek olvasásában (és hallgatásában) az az, hogy nemcsak szavak, hanem teljes mondatszerkezetek, mondatok kúsznak be a az agyunkba észrevétlenül, amit először csak felismerünk, majd egy idő után elő is tudunk venni, beépül a nyelvhasználatunkba. 

Visszatérve a Vezércselre, témája ellenére egy könnyed olvasmány. A regény egy hányatatott sorsú, de ugyanakkor rendkívül tehetséges lány történetét mutatja be, aki a férfiak uralta sakk világában is helyt tud állni kitartásával, ambíciójával, csavaros eszével. A főszereplő hölgy mindannyiunk számára példakép lehet abban, hogy szinte reménytelen helyzetekből is ki lehet keveredni, sőt a célunkat, álmunkat el is lehet érni kitartással, szorgalommal, igaz az élet más területeit egy kicsit háttérbe szorítva. 

A háttértörténet nem mindig rózsaszín és derűs, sőt kifejezetten nyomasztó néha, és úgy érezzük Bethnek tényleg csak a sakkban van szerencséje, a magánéletben nem. Ugyanakkor ezek a magánéleti tragédiák, nehézségek kellenek ahhoz, hogy megtalálja önmagát és  a sikerhez vezető utat. 

A magam részéről hálás vagyok a sorsnak (és a kolléganőmnek), hogy elolvashattam Beth történetét, ami annak ellenére élvezetes olvasmány, hogy az ember nem tud sakkozni. 





2022. február 20., vasárnap

Halász Rita: Mély levegő

 Nem kérdés, kell egy mély levegő, ha ezt a könyvet szeretnénk olvasni. Fullasztó, mélybe húzó. Pontosan reflektál erre a borító is, ami számomra meglepő módon, nem fotó, hanem festmény.

Halász Rita első regénye, a Mély levegő már megjelenésekor Margó-díjas lett, a Libri 10-es listájára is felkerült. így kellő izgalommal és elvárással nyúltam a könyvhöz. Nem okozott csalódást, valóban remek alkotásról van szó. 

A regény egy megromlott házasságból bántalmazó férje elől menekülő édesanya története. Néha sokkoló, néha hihetetlen, és bosszantó. El sem hiszi az ember, hogy ez megtörténhet, pedig biztosak lehetünk benne, hogy igen. Vera története is egy lépcső ahhoz, hogy megértsük, mi lehet egy kapcsolaton belül, hogyan épül fel egy abúzussal átitatott házasság, hogy lehet, vagy épp nem nem lehet belőle kilépni. 

Bár Vera erős, karakán nő, akinek sikerül végül a megfelelő döntéseket meghozni azon  a nehéz úton, ami neki kijutott, mégsem vált számomra mindig kedvessé. A drogozásba, és eltúlzott szexualitásba való menekülését nem tudtam elfogadni, de ez is egy út nyilván a megélni nem kívánt valóság elől. A barátnő, Andi alakja viszont kifejezetten tetszett, a maga gyakorlatiasságával, éleslátásával. Számomra a legmegdöbbentőbb a férj alakja, aki kívülről tökéletes társ és apa, de amint becsukódik a közös otthon ajtaja, minden megváltozik. Az viszont mindenképp elmondható, hogy a szereplők hús-vér emberek, a maguk jó, szerethető, és a rossz , esendő vagy éppen bűnös oldalukkal. 

A regény rövid, de annál mélyebb, és sokatmondóbb. Nem könnyű olvasmány, hiszen a le kell merülünk nekünk olvasóknak is az élet rossz oldalára keveredők poklába, hogy együtt találjuk meg velük a kivezető utat. 

A regény szinte megszakítások nélküli folyam, ami nekem tetszett, és magam is szinte egy levegővétellel elolvastam a könyvet. 




Berényi Anna: Horthy kiugrása

"Egyszer tengerészkadét korában majdnem megfulladt. Több évtized távlatából élénken tört fel benne újra ugyanaz az érzés. Megfullad. Am...