Nem titkolom, nagy rajongója vagyok Nyáry Krisztiánnak, sőt nagy menedzsere is, hiszen számos alkalommal vittem (viszem) be a könyveit az óráimra, megismertetve a tanulóifjúságot nemcsak a költők, írók magánéletével, de a szerzővel is. Általában nagy sikere van, mivel a könyvek stílusa, nyelvezete közérthető, a történetek pedig izgalmasak, olyanok, amikre később is emlékezni fognak.
Erre a könyvre is nagyon vágytam már, és végre a hosszú téli szünet lehetőséget adott arra, hogy elolvassam. Utólag bevallom, nem kellett volna a szünetig várni, mivel annyira tetszett, hogy pár nap alatt elolvastam.
Ha a magyar irodalomról beszélünk, akkor a 19-20. században kikerülhetetlen a kávéház. Hiszen nemcsak kávézni, enni jártak ide az alkotók, de sokszor maguk a művek is itt születtek, az első felolvasások, kritikák, író-olvasó találkozók helyszíne is a kávéház volt. Az iskolában is hallunk ezt-azt róluk, a Pilvax vagy a New York neve biztosan elhangzik irodalomórán, de ennél jóval szélesebb volt a kávéházak köre Budapesten a második világháborúig. Nyáry Krisztián könyve nemcsak az ismertebb, hanem a kevésbé nevezetes intézményeket is bemutatja. A kávéházak történetén túl persze bepillantást nyújt az írók, szerzők, festők, de adott esetben a pincérek vagy a tulajdonosok életébe is. Krisztiánnak hihetetlen jó érzéke van ahhoz, hogy a számos történetből azokat ossza meg az olvasóval, melyek tényleg a legjobbak, legviccesebbek, vagy leginkább érdekesek.
Tudod például, hogyha tejfölt kérsz egy kávéházban a 19. században, akkor nem biztos, hogy azt kapsz, amire gondolsz? Vagy bármi fogalmad van arról, mi volt a füladó fillér? Nekem ugyanis halvány fogalmam sem volt róla. A New York kávéházának kulcseldobásos sztorija közismert, de nem igaz. De van egy igazi történet is, a Fiume kulcsát valóban kidobták a hóba, és attól kezdve éjjel is nyitva volt. Vagy mi volt a hírhedtté vált Arankairtás a Hadikban? Estig sorolhatnám a történeteteket, de inkább mindenkinek szívből ajánlom, hogy maga olvassa el a könyvet, és ismerje meg őket személyesen, szerintem nem fog csalódni senki.
Sokszor nézték már csodálkozva a tanítványaim a könyveimet, amiket rendszeresen "tönkreteszek". Legalábbis szerintük. Szerintem viszont együtt élek velük, használom őket: beleírok, aláhúzok, cetlikkel tömöm tele őket. Ez nálam egyfajta elismerés, mert azt jelenti, hogy biztosan nem egyszer veszem elő, és nemcsak a magam örömére olvasom, hanem általában megosztom mással is a kiemelt gondolatokat. Nos, ez a könyv is kellően ki lett dekorálva. Úgyhogy a magam részéről csillagos ötöst érdemel.