2022. november 19., szombat

Tóth Krisztina: Világpuszi

"Ferkó anyukája egy ideje már sejtette, hogy a fia különleges képességekkel rendelkezik, ezért, ha ismerőssel találkoztak, mindig odafordult a legidősebb és egyben legkisebb királyfihoz:

- Köszönj szépen, Ferkó!...

Ferkó, akit tízéves kora ellenére is babakocsiban kellett tolni, halvány mosollyal nyugtázta a kérést, és már repült is a Világpuszi. 

A földgolyó különféle pontjain egymást érő csodák és a Ferkó királyfi közötti összefüggést csak kevesen tudják...Ferkó pedig hallgat, figyel, mosolyog, mint a kortalan bölcsek, vagy mint az igazi, született királyok, akikről korona nélkül is sejti mindenki, hogy sokkal többet tudnak minálunk ég és föld titokzatos dolgairól."

Tudod, mi az a Világpuszi? Vagy azt, hogy mi az igazi neved? És a bulangó? És arról van tudomásod, hogy az éjjeli kutyaugatás a kutyamennyországból jön? Ha nem, akkor neked is ideje elolvasnod Tóth Krisztina legújabb könyvét!

 Van egy kolléganőm, akivel sok közös olvasmányélményünk van, és aki elhozta nekem ezt a könyvet, mert biztos volt benne, hogy nekem (is) tetszene. Valamit tudhatsz, drága Éva, mert nagyon-nagyon tetszett! :)

Egy biztos, Tóth Krisztinát a kortárs magyar irodalom egyik állócsillagának tartom, így aztán nem csoda, hogy mindent azonnal "befalok", amit ő ír. A Világpuszit persze nem volt nehéz, mert gyerekeknek szóló, rövid mesék vannak benne. Mit is mondok?! Gyerekeknek?! Igen! Is! Meg felnőtteknek! Nem véletlenül az az alcímé, hogy Mesék embereknek. Merthogy ez az a könyv, ami teljesen kortalan olvasótáborra számíthat. Ne legyünk álszentek, nekünk felnőtteknek is kellenek a mesék, kell a feloldozás a mindennapi problémáink alól. 

A Világpuszi egy segítő, vagy ahogy manapság mondják, érzékenyítő könyv. Olyan traumákról, tragédiákról vagy egyszerűen csak nehezebben elfogadható állapotokról ír az írónő, mint egy szeretett kisállat elvesztése, Down-szindrómával, kerekesszékkel, végtaghiánnyal vagy éppen az ágybavizelés problémájával küzdő gyerekek életéről. Teszi ezt Tóth Krisztina úgy, hogy közben nem didaktikus, nem akar kioktatni, megnevelni, megmondani a tuti. A mesék, a csodák megnyugtató, varázslatos világában egyszerűen csak természetessé, mindennapivá, élhetővé és szerethetővé teszi ezeket a sorstól kapott kihívásokat. Úgy válnak ezek a vak, cigány, testi, lelki nehézséggel küzdő emberkék hőssé, hogy nincs kétségünk afelől, hogy ezek a dolgok ugyanolyan leküzdhető akadályok, mint a sárkányok, boszorkányok, és szörnyek, és igenis a legkisebb királyfi, vagy királylány elnyeri méltó jutalmát. 

A magam részéről egyhuzamban olvastam el a könyvet, egyszerűen magához láncolt. Sírtam és nevettem, együtt éltem a szereplőkkel, és annyi, de annyi emléket, nehézséget, vagy épp boldog pillanatot idézett meg bennem, hogy az felért egy pszichoterápiával. Imádtam a Világpuszi Ferkóját, hálás voltam a Bulangó Zoli bácsijának, és arra vágytam, bárcsak mindenkinek lenne egy olyan édesanyja, mint amilyen Hannának van a A legfinomabb répatorta című mesében!

Igy karácsony közeledtével azt kívánom mindenkinek, hogy lássa meg ő is a hajléktalan, szakállas bácsiban a Mikulást, és tanuljon meg mindenki Világpuszit küldeni (és fogadni), mert az egy olyan különleges dolog, aminek nyomában csupa boldogság és szeretet jár!




2022. november 1., kedd

George Orwell: Állatfarm

MINDEN ÁLLAT EGYENLŐ, DE EGYES ÁLLATOK EGYENLŐBBEK A TÖBBINÉL


 Fairy Story, vagyis Tündérmese: így nevezte el George Orwell a Magyarországon Állatfarmként elhíresült regényét. Azt kell mondjuk, bár tündérmese lenne! Persze maga az író is tisztában volt vele, hogy minden, amit leír az a kőkemény valóság, a sztálini diktatúra szatirikus ábrázolása. Nem véletlen, hogy a könyvet csak a tizenkilencedik próbálkozásra sikerült kiadatni Nagy-Britanniában. Magyarországon pedig 1989-ig kellett erre várni. 

Nagy öröm számomra, hogy idén az érettségi tételek közé is bekerült az osztályomban. Abszolút hiszek benne, hogy ez a regény ott kell legyen mindenkinek a polcán, és mindenkinek ismernie kell. Igen, elfogult vagyok, tudom, hiszen ez az egyik kedvenc regényem. Emlékszem, hogy amikor én találkoztam vele először tinédzserkoromban, mekkora élmény volt az olvasása, és ez nem változott az évek folyamán. Nagyon reménykedem benne, hogy a mai tizenéveseknek is mellbevágó élmény lesz!

George Orwell (akinek egyébként ez csak írói álneve) hatalmas érdeme, hogy a mindenkori elnyomó hatalom, a diktatórikus rendszerek húsbavágó bemutatását tudja adni. Nem hiszem, hogy  bárki, aki elolvassa akár az Állatfarmot, akár az 1984 című regényét, könnyedén le tudja tenni a könyvet, és nem fut át rajta borzongás, félelem, undor. 

Az eredeti cél a Szovjetunió egyeduralmi rendszerének bemutatása volt, az állati bőrbe bújtatott szereplők viszonylag könnyen megfeleltethetők a sztálini diktatúra vezetőivel, de a kommunista éra alapelvei is mind-mind jelen vannak, a múlt meghamisításától, a manipuláción át, a személyi kultuszig bezárólag. Valljuk be, talán azért van ez a regény akkora hatással ma is, mert kicsiben vagy nagyban, de sajnos mindannyian megtapasztaljuk ezeket a világban, mintha lényegében semmi nem változna. Hogy is mondta Benjámin, az öreg szamár? "Csak az öreg Benjámin állította, hogy hosszú életének minden részletére emlékszik, és tudja, hogy a dolgok sohasem mentek, és soha nem is mehetnek se jobban, se rosszabbul – az éhség; a szenvedés és a csalódás, mondta, az élet megváltozhatatlan törvényei."

A regény zseniálisan mutatja be, hogy hogyan válnak valakik, jelen esetben a disznók, nemes célokkal küzdő forradalmárokból az elnyomó hatalom vezetőivé. Hogy válik valaki a hatalom kiszolgálójává, hogyan tudnak egyesek befolyásolni tömegeket, hogyan válik egy rendszer totális diktatúrává. És legvégül hogyan tudja a hatalom ördögi módon a jellemünket, a lelkünket is megtörni. 

Az Állatfarm rövid, pergős, könnyen olvasható, de ahogy a mai fiatalok mondják, ütős. Mindenkinek ajánlom, aki szeretné jobban megérteni, hogyan is működik a bennünket körülvevő világ. 










Berényi Anna: Horthy kiugrása

"Egyszer tengerészkadét korában majdnem megfulladt. Több évtized távlatából élénken tört fel benne újra ugyanaz az érzés. Megfullad. Am...