2022. november 1., kedd

George Orwell: Állatfarm

MINDEN ÁLLAT EGYENLŐ, DE EGYES ÁLLATOK EGYENLŐBBEK A TÖBBINÉL


 Fairy Story, vagyis Tündérmese: így nevezte el George Orwell a Magyarországon Állatfarmként elhíresült regényét. Azt kell mondjuk, bár tündérmese lenne! Persze maga az író is tisztában volt vele, hogy minden, amit leír az a kőkemény valóság, a sztálini diktatúra szatirikus ábrázolása. Nem véletlen, hogy a könyvet csak a tizenkilencedik próbálkozásra sikerült kiadatni Nagy-Britanniában. Magyarországon pedig 1989-ig kellett erre várni. 

Nagy öröm számomra, hogy idén az érettségi tételek közé is bekerült az osztályomban. Abszolút hiszek benne, hogy ez a regény ott kell legyen mindenkinek a polcán, és mindenkinek ismernie kell. Igen, elfogult vagyok, tudom, hiszen ez az egyik kedvenc regényem. Emlékszem, hogy amikor én találkoztam vele először tinédzserkoromban, mekkora élmény volt az olvasása, és ez nem változott az évek folyamán. Nagyon reménykedem benne, hogy a mai tizenéveseknek is mellbevágó élmény lesz!

George Orwell (akinek egyébként ez csak írói álneve) hatalmas érdeme, hogy a mindenkori elnyomó hatalom, a diktatórikus rendszerek húsbavágó bemutatását tudja adni. Nem hiszem, hogy  bárki, aki elolvassa akár az Állatfarmot, akár az 1984 című regényét, könnyedén le tudja tenni a könyvet, és nem fut át rajta borzongás, félelem, undor. 

Az eredeti cél a Szovjetunió egyeduralmi rendszerének bemutatása volt, az állati bőrbe bújtatott szereplők viszonylag könnyen megfeleltethetők a sztálini diktatúra vezetőivel, de a kommunista éra alapelvei is mind-mind jelen vannak, a múlt meghamisításától, a manipuláción át, a személyi kultuszig bezárólag. Valljuk be, talán azért van ez a regény akkora hatással ma is, mert kicsiben vagy nagyban, de sajnos mindannyian megtapasztaljuk ezeket a világban, mintha lényegében semmi nem változna. Hogy is mondta Benjámin, az öreg szamár? "Csak az öreg Benjámin állította, hogy hosszú életének minden részletére emlékszik, és tudja, hogy a dolgok sohasem mentek, és soha nem is mehetnek se jobban, se rosszabbul – az éhség; a szenvedés és a csalódás, mondta, az élet megváltozhatatlan törvényei."

A regény zseniálisan mutatja be, hogy hogyan válnak valakik, jelen esetben a disznók, nemes célokkal küzdő forradalmárokból az elnyomó hatalom vezetőivé. Hogy válik valaki a hatalom kiszolgálójává, hogyan tudnak egyesek befolyásolni tömegeket, hogyan válik egy rendszer totális diktatúrává. És legvégül hogyan tudja a hatalom ördögi módon a jellemünket, a lelkünket is megtörni. 

Az Állatfarm rövid, pergős, könnyen olvasható, de ahogy a mai fiatalok mondják, ütős. Mindenkinek ajánlom, aki szeretné jobban megérteni, hogyan is működik a bennünket körülvevő világ. 










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Szabó Magda: Freskó

"Jó kis temetés lesz, csak ne tartson nagyon sokáig."  Számtalanszor megnézegettem a könyvesboltban a Szabó Magdának szentelt polc...