2024. október 27., vasárnap

Benkő László: Balassi Bálint

Balassi nem tartozik a kedvelt költők közé, ha a középiskolásokat kérdezzük. Szó mi szó, nem most élt, nehéz ma már verseit megérteni. Ennek ellenére avval mindenki egyet tud érteni, hogy irodalmunk kiemelkedő alakja, akit nem szabad elfelejteni. 

Balassiról az iskolában ( legalábbis az én időmben) egy idealizált képet kaptunk. Felnőttként már árnyaltabb a kép, és Benkő László regénye még elevenebbé teszi. Mivel évek óta tanítom életét (regénybe illő, tényleg), a könyv nem fedett fel új titkokat. Mást tett: élővé varázsolta a szereplőket, a helyszíneket, a történelem elevenedik meg a lapokon. 

Bár számomra Balassi ebben a könyvben is túl idealizáltnak tűnik (túl lovagias, romantikus, a nőkkel előzékeny, az ellenséggel tisztelettel beszélő, a haza védelmét mindennél fontosabbnak tartó úriember), a regény izgalmas és olvasmányos. A három részre szakadt Magyarország, a csak saját érdeküket néző főurak ármánykodásai, Balassi családja, szerelmei, küzdelmei egyaránt élő, eleven képei a könyvnek. Balassi Bálint, Losonczy Anna vagy Dobó Krisztina hús-vér emberek lesznek a regény lapjain, nemcsak az irodalom tankönyv megtanulandó életrajzi adatai. 

Benkő történelmi regénye Balassi születésétől egészen haláláig követi a költőt. Aki nem ismeri,  ebben a könyvben bepillantást nyerhet folytonos pereskedésben élő költőnk  mindennapjaiba. 



2024. október 13., vasárnap

Krausz Attila: Tipli( színházi előadás)

„Elmegyek valami tengerpartra rákhalásznak, milliomos leszek,
aztán csak nyírom a füvet, mint a Forrest Gump, elhiszed?”

 Kivételesen nem könyvről, hanem egy meghatározó színházi élményről hoztam ma beszámolót. Vagy ajánlót. Mert valójában az: szívből ajánlom minde kamasznak és kamasz lelkű felnőttnek a megtekintését. 

"Egy lakótelepen tengődő srác, Peti elhatározza, hogy külföldön próbál szerencsét, megmutatja a többieknek, hogy neki sikerülni fog, kezd valamit az életével. De hamar kiderül, hogy nem ilyen egyszerű az egész: az induláshoz pénz kell, ráadásul nem is kevés. Akár mindenáron. " Így szól a színház honlapján az ismertető. Krausz Attila: Tipli című darabjának tartalma nagyvonalakban ez. Ugyanakkor sokkal több. Útkeresés, felnövéstörténet, tükör társadalmunkról.

Az előadás fatasztikus, a színészek zseniálisak, az előadást követő interaktív foglalkozás pedig segít olyan kérdések megválaszolásában, melyek a tinédzserek életében gyakran felmerülnek. Vajon mikor és mitől válunk felnőtté? Rajtunk múlik vagy a körülményeken? Ki tudunk törni abból a világból, ami körülvesz minket? Külföldön jobb az élet? A pénz a legfontosabb az életben? 

Említésre méltó az is, hogy a legegyszerűbb tárgy is hogy válik a színészek kezében valami mássá. A cipők a szexuális együttlét bemutatására szolgál, a szalag hol pénz, hol fű és egyéb kábítószer, hol kordon. 

Egy-egy színész több karaktert is megformál, ami rendkívül izgalmassá és különlegessé teszi a jeleneteket. A darabban többször is rappelnek, méghozzá nem is akárhogyan! A mondanivaló megformálására nem is lehetett volna jobb és illőbb eszközt találni. 

Összességében nagyon-nagyon ajánlom mindenkinek, aki fogékony a lakótelepi srácok világára, érzéseire, jövőképére. 



Berényi Anna: Horthy kiugrása

"Egyszer tengerészkadét korában majdnem megfulladt. Több évtized távlatából élénken tört fel benne újra ugyanaz az érzés. Megfullad. Am...