"Így esett a választás a könyvespolcra, hiszen azon rajta van minden. Ahhoz, hogy könyvek kerüljenek rá, szükség volt az alkotóikra és olvasóikra is. A könyveken túl és belül pedig szövegek és történetek vannak, benyomások, érzelmek, változások, felismerések, kérdések, válaszok, tanulságok. Könyvjelzők, aláhúzott mondatok, kézzel írt jegyzetek, emlékek. Minden, ami terápiássá tudja tenni az irodalmat.Minden, amit az irodalomterapeuta felhasznál, hogy segítse a hozzá fordulókat." Jakobovits Kitti: IrodalomterápiaValamikor a pandémia közepén láttam meg egy ismerősöm felhívását egy irodalomterápiás csoportról. Nem tudtam róla semmit, tényleg, de az irodalom szó felkeltette az érdeklődésemet. A másik hívószó a Quimby volt, merthogy a fent említett zenekar szövegei álltak a foglalkozások fókuszában. Vettem egy nagy levegőt, és belevágtam. Nem bántam meg, nagyon sok önismerettel, pozitív élménnyel, tapasztalattal gazdagodtam. Így nem volt kérdés,hogy amikor megláttam a könyvesbolt polcán Jakobovits Kitti: irodalomterápia című művét, megveszem és elolvasom.
A könyv rendkívüli alapossággal és felkészültséggel készült, elég csak rápillantanunk a felhasznált szakirodalomra, vagy beleolvasni a fejezetekbe. Az irodalomterápia fogalmát sok aspektusból megvizsgálja a szerző, összehasonlítja más tudományterületekkel, górcső alá veszi legfontosabb jellemzőit. Nem mondom, hogy könnyű olvasmány, nem is emlékszem, mikor vettem kezembe utoljára ilyen jellegű könyvet. Ezért egyrészt megküzdöttem vele (többször megálltam, visszaolvastam, rápihentem a folytatásra), másrészt viszont lubickoltam benne, mert az agyam tornáztatása mindig örömmel tölt el.
Az első rész, mely a pszichológia és az irodalomterápia összefüggésit, különbségeit, hasonlóságait tárgyalja, talán a legnehezebben olvasható, de ha ezen "keresztülrágjuk" magunkat, a folytatás egy kicsit könnyebb. Legalábbis számomra az volt.
Nem szeretnék spoilerezni, így csak egy-két témát említenék meg, mely számomra a legérdekfeszítőbb volt: mi történik velünk, ha lírai művet vagy prózát olvasunk? Miért szeretjük a krimiket? Milyen jótékony hatásai vannak az olvasásnak?
Az utolsó fejezet pedig felrakja az i-re a pontot, hiszen bepillantást nyerhetünk abba, hogy zajlanak az irodalomterápiás foglalkozások.
Akit érdekel az irodalomterápia, annak kötelező elolvasni, de annak is ajánlom, aki sokat és szívesen olvas, és érdekli az ezzel kapcsolatos tudományok, vizsgálatok eredményei.
2021. augusztus 16., hétfő
Jakobovits Kitti: Irodalomterápia
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Szabó Magda: Freskó
"Jó kis temetés lesz, csak ne tartson nagyon sokáig." Számtalanszor megnézegettem a könyvesboltban a Szabó Magdának szentelt polc...
-
Nem titok, hogy azóta figyeltem fel Steigervald Krisztián munkájára, mióta Friderikusz Sándor podcastját végighallgattam. A majdnem kétórá...
-
Ha vizsgaidőszak van, akkor álljak bármelyik oldalon is, számomra nagyon megterhelőek a napok. Így ilyenkor nem szeretek klasszikusokat ol...
-
" Gyurkovics mama az a szereplő, aki a regény színdarabváltozatában azon sápítozik, hogy hajdan könnyű volt, akkor még „minden lánynak...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése