A világ legszebb mondatai V."Mióta ismerlek,
jobban ragaszkodom a valósághoz,
nem menekülök már minden pillanatban."
Ebben a bejegyzésben egy verseskötetet szeretnék bemutatni, méghozzá Kemény Gabriella: Más világok című könyvét.
Nem jellemző rám, hogy versesköteteket olvasok el a-tól z-ig, sokkal inkább az a jellemző, hogy válogatott verseket, antológiákat olvasok, vagy egy-egy verset az összegyűjtött, teljes életművet felölelő könyvekből. Pedig milyen nagy szerencse, ha az ember kézbe vehet egy megszerkesztett kötetet, mennyivel többet és mást kap! Hiszen nem véletlen, hogy egy-egy vers hol szerepel a kötetben, melyik a kezdővers, és melyikkel zárul a könyv.
Nincs ez másként a bemutatott kötetnél sem, hiszen maga Kemény Gabriella árulta el egy interjújában, hogy a kötetet úgy építetté fel, mintha egy gyógyulás vagy megtisztulás története lenne, és érdemes az elejétől a végéig, sorban haladni. Nagyon tetszik, hogy fázisokra van tagolva a kötet, ezzel is megerősítve, hogy itt egy folyamatról van szó.
A Szabados Ágnes alapította Libertine könyvkiadó gondozásában jelent meg ez a szépséges verseskönyv, aminek borítója rózsaszín-kék és lilás színekben pompázik, amik a kedvenc színeim. :) Nyilván ez a véletlenek összjátéka.
Ha már Szabados Ági neve felmerült, aki felvállaltan irodalomnépszerűsítéssel foglalkozik, akkor talán itt az idő elmondani, hogy ezt mennyire fontosnak tartom a magam részéről is. Nem lekicsinyelve a klasszikus irodalom jelentőségét, az én misszióm, hogy a kortárs irodalmat ismertessem meg, elsősorban a tanítványaimmal. Teszem ezt azért, mert irodalomórákon alig-alig esik róluk szó, megkockáztatom, hogy a tananyag 80%-90%-a halott írok és költök műveit öleli fel. Ez borzasztó arány. Bár fontosnak tartom a klasszikus művek, az irodalmi kánon megismertetését is, azt még inkább, hogy elhitessük végre a fiatalokkal, hogy az irodalom él, létezik. A költők, írok köztünk vannak, és igenis foglalkoznak 21. századi problémákkal is.
A könyvet dedikáltattam is, ami fantasztikus nagy öröm és boldogság volt! Ezért is örülnék, ha sok-sok szerzőt tudnék meghívni az iskolába, hogy ugyanazt az eufóriát érezzék a tanítványaim, amit én érzek, amikor egy-egy szerzővel személyesen találkozom. (Gabi egyébként a való életben gyönyörű, mosolygós, kedves, jó vele találkozni! És szuper menő a cipője!)
Kemény Gabrielláról semmit nem tudtam, ezt egyébként személyesen be is vallottam neki. Egy ismerősömtől hallottam róla, illetve a NIOK csatornáján (amit ezúton is ajánlok sok szeretettel) https://www.youtube.com/watch?v=RF6gKsHk1wg.
Amit most már tudok róla az az, hogy instaköltőként indult, de ma már nem tartja magát annak. Ez a fogalom, bevallom, teljesen új volt nekem, mi tagadás, nem vagyok már tizenéves (múltkor hallottam egy jó kifejezést Szily Nórától magunkra, régebb óta fiatalokra: antik bakfis. :)) Ez egy hihetetlenül izgalmas dolog, de múlékony, hiszen viszonylag ritkán mentünk el Insta-posztokat, és még ritkábban nyitjuk meg őket újra. Úgyhogy szerencsére, Kemény Gabriella nemcsak az Instagramon olvasható, hanem könyvben is, sőt, mindjárt kettőben!2018-ban jelent meg első, Zsebuniverzum című kötete.
Gabi a verseivel azt a küldetést vállalta fel, hogy feloldja azokat a terheket, azokat a szorongásokat, amiket a Z generáció tagjai cipelnek. Valójában, nemcsak ők. Véleményem szerint sok-sok férfi és nő találkozott már a "világ leggonoszabb mondataival". A nők biztosan. Remélhetőleg a "világ legszebb mondataival" is. A meghatározás nem véletlen, hiszen több ilyen című költemény szerepel a kötetben. A költészet, az irodalom , a művészet pedig abszolút segít abban, hogy ezekkel az érzésekkel megküzdjünk, hogy tudjuk, nem vagyok egyedül.
Azt már említettem, hogy Gabi fázisokba sorolta a verseket. Az első fázis Egy bizonytalan nő naplója. A szőrtelenítéstől, a párkapcsolati problémákon át az iskolai zaklatásig sokféle témával találkozhatunk. A talizmánok, a második fázis, ahol már megjelennek a világ legszebb mondatai is. Az Egy zsebuniverzum fázisa azért nagyon izgalmas, mert visszautal az első kötet verseire, és néha ugyanazon a címen olvashatunk egy 2018-as és egy 2020-as verset. A következő verscsokor A Z generáció egyik kevésbé ismert vitrinje, ahol ismét saját generációja problémái, élettapasztalatai kerülnek előtérbe. A záró fázis a címadó, Más világok, amely már pozitívabb kicsengésű verseket is tartalmaz.
Nekem mindig nagyon fontos, hogy milyenek az illusztrációk, ha vannak egy kötetben. Ennek a könyvnek Szinvai Dániel készítette az illusztrációit, amik zseniálisak, izgalmasak, elgondolkodtatók. Lehet, hogy puszta véletlen, de érdekes, hogy az első fázis alcím még sötétben jelenik meg, majd egyre világosabb lesz a fázisok eleje, az utolsó a Más világok pedig a kötet borítójának színvilágában jelenik meg.
Abszolút újraolvasós könyv! És nemcsak a Z generációnak, hanem a többinek is, mert mindannyiunk számára van mondanivalója, ebben biztos vagyok. Rövid, de velős versek, ahogy mondani szokták. Én úgy fogalmaznék, hogy apró kis csodák, amiket nemcsak akkor érdemes elővenni, ha szomorúak vagyunk, hanem akkor is, ha éppen boldogok. A versek különlegessége, hogy egy-egy pár soros alkotás szinte egy egész történetet mesél el. Hiszen kinek ne kötődne egy-egy gonosz mondathoz például egy visszatérő gondolata, története?!
Remélem, lesz majd újabb kötet is, de addig is olvassuk ezt vagy az előző Kemény Gabriella-kötetet!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése